Probléma leírása
A klímaváltozás negatív hatásai, az egyre gyakoribb aszályos periódusok és az extrém hőhullámok nagymértékben legyengítik az európai fenyveseket, ezáltal csökken az ellenálló képességük a szúbogarak támadásaival szemben. A kéregrágók komoly ökológiai és gazdasági károkat okoznak; a kártétel nagysága csak Közép-Európa fenyőerdőiben több, mint 40 millió m3 évente, ráadásul a farontók elterjedésének további fokozott növekedése várható. A jelentős mértékű fapusztulás az emberek és az erdei állatok életét egyaránt megkeseríti, és a teljes fára épülő iparágat érzékenyen érinti.
Célok
A károsodás mértékéről hagyományos úton is szerezhető információ, de ez önmagában egy nagyon lassú, és rengeteg terepi munkát igénylő feladat. Ezzel szemben a távérzékeléssel történő adatgyűjtés gyors és hatékony információszerzést biztosít az erdészek számára a szúbogár-fertőzöttség mértékéről, és a várható továbbterjedés alakulásáról a fák egészségi állapotának megismerésén keresztül. A felmérés eredményei hozzájárulhatnak a szükséges kezelés elvégzéséhez.
A szúkártétel térképezési módszerünk célja – a légi távérzékelés lehetőségeinek kihasználásával – a szúbogárral fertőzött területek azonosítása a fertőzés kezdeti vagy korai szakaszában, amikor még lehetőség nyílik a hatékony beavatkozásra, az állomány megmentésére.
Feladatok
A légi felvételezések a fák lombos és lombmentes periódusaiban is elvégzésre kerülnek. Az így gyűjtött és feldolgozott adatok alapján, valamint a terepen végzett felmérések révén meghatározzuk az egyes fafajokat, azok geometriai jellemzőit (magasság, koronaméret, becsült fatérfogat), továbbá értékeljük az egyes fák egészségi állapotát is, különös tekintettel a szúkártétel előrehaladottságára és mértékére.
Alkalmazott technológiák
- légi hiperspektrális technológia
- légi lézerszkennelés (LiDAR) technológia
- terepi kalibrációs mérések
- multispektrális műholdfelvételek
Végtermékek
Az előállított adatbázisban rejlő lehetőségek
Eszközeinkkel nagy földrajzi területeket tudunk lefedni, ezáltal vizsgálható a szúbogár-fertőzöttség terjedési iránya és léptéke is. Mivel csak a fertőzött területek azonosítása után nyílik lehetőség a hatásos védekezés kidolgozására, ezért kiemelten fontos a megfelelő időben történő térképezés, amire a multiszenzoros távérzékelési módszerünk megoldást jelent.
A légi távérzékelt adatok nem csak az aktuális állapotról nyújtanak információt, de módszereink alkalmazásával a szúbogarak terjedését térben és időben is nyomon tudjuk követni, amely alapot biztosít olyan modellek kidolgozásához, mely alkalmas a jövőbeli változások megalapozott előrejelzésére, és ezáltal a megfelelő kezelési stratégiák kidolgozására.
Kapcsolat
Amennyiben érdeklődik szolgáltatásunk iránt, keressen minket bizalommal alábbi elérhetőségeink egyikén:
E-mail: info@envirosense.hu
Telefon: +36 70 600 1661