Napjainkban a mezőgazdasági és szőlészeti termelés sem nélkülözheti a fejlett térinformatikai megoldásokat. Ha egy gazda nem akar lemaradni a piaci versenyben, követnie kell a korszerű technológiákat, hiszen ezekkel megkérdőjelezhetetlen előnyökhöz juthat versenytársaival szemben. Az általunk alkalmazott légi távérzékelési technológiák - a költséges földi mérésekkel szemben - képesek rövid idő alatt nagy területről pontos és nagy információtartalmú adatot szolgáltatni (költséghatékony megoldás).
A légi felmérések lehetőséget nyújtanak a mezőgazdasági területek nagyfelbontású, és magas megbízhatóságú alap adatainak előállítására, és belőlük a gyakorlatban hasznosítható információk kinyerésére (talajok állapota, talajok tápanyagtartalma, domborzat, mikro domborzat, vadkár, belvíz, gyomosodás, víz-stressz, erózió, defláció, stb.), melyek a mezőgazdasági gépekre szerelt földi merőeszközökből származó információkhoz képest nagyobb pontossággal és megbízhatósággal szolgálnak.
A szőlő ültetvényekről általában elmondható, hogy térbeli és termesztéstechnológiai értelemben rendkívül heterogének, a meglévő termőhelyi térképek sok esetben elavultak, méretarányaik kicsik a rendkívül elaprózódott parcellák tulajdonságainak a meghatározásához, ezért felújításra szorulnak. Az általunk alkalmazott aktív és passzív távérzékelési eljárásokkal előállíthatóak azok az alapadatok (pl.: sortávolság, sortájolás, sorközművelés, vagy tőkehiány stb.), melyek a szőlő termőhelyek és parcellák elhelyezkedéséről, méretéről, környezeti jellemzőikről, parcellán belüli változékonyságról szolgáltatnak információt. Az így előállított információk hozzájárulhatnak a termőterületek termesztési gyakorlatának fejlesztéséhez, valamint a szőlőterületek egészségi állapotának felméréséhez is (termelés optimalizálás döntéstámogatása). Az új adatállomány birtokában nagyobb biztonsággal valósítható meg a termelés felügyelete, pontosabban lehet következtetni az éves termés alakulására, valamint pontosítható a szüret indításának, időszakának meghatározása; precízebben és megalapozottabban tervezhető új ültetvények kivitelezése és a meglévő szőlő termő területek esetleges struktúraváltása.
Potenciális felhasználók köre
- Mezőgazdasági termelők
- Szőlősgazdák
- Vadgazdák
- Hatósági feladatellátók
- Biztosító társaságok