A távérzékelés azon technikák összessége, amelyek segítségével információt szerezhetünk a megfigyelés tárgyáról, anélkül, hogy azzal közvetlen fizikai érintkezése kerülnénk.
A hiperspektrális (akár több száz sávos) és az aktív távérzékelési rendszerek az elektromágneses spektrum széles tartomány érzékelésére képesek és az alkalmazásukkal speciális és összetett információk nyerhetők a földfelszínről.
A LiDAR (Light Detection and Ranging) aktív távérzékelési rendszerekhez tartozik, ami azt jelenti, hogy a felvevő berendezés saját energiaforrással rendelkezik – így sugárforrás és érzékelő egyaránt.
A GIS (Geographical Information System - Földrajzi Információs Rendszer) a térinformatika eszköze, amellyel a földrajzi helyhez köthető adatokat tartalmazó adatbázisból információk vezethetők le.
Egységes Országos Vetületi rendszer. A földmérési térképek vetületi rendszere, ami 1976-ban került bevezetésre, összhangban az EOTR-el. Ferdetengelyű, szögtartó, ún. süllyesztett hengervetület. Alapfelülete az IU-GG/1967 elnevezésű forgási ellipszoid.
A perspektivikus torzításoktól mentes képet ortofotónak, a digitális képet digitális ortofotónak nevezzük. Ha átalakítással párhuzamosan vetületi rendszerbe illesztés is megtörtént, akkor ortofotó-térképről illetve digitális ortofotó-térképről beszélünk.
Drón (Drone) = Pilóta nélküli, távirányított, repülni képes eszköz.
A földméréstan (geodézia, gör.) régebben csak az egyszerűbb mérnöki munkákat jelentette, ma azonban majdnem általánosan annak a tudománynak megjelölésére használják, mely a Föld matematikai felületének meghatározásával foglalkozik.