A felvételezés eredménye egy többcsatornás légi felvétel, melyben minden egyes pixel egyedi spektrális tulajdonságokkal rendelkezik (például más-más spektrális tulajdonságokkal bírnak a különböző fafajok, a beteg és az egészséges növények, a beton és az aszfalt felületek, vagy éppen a pala- és cseréptetők), így ezek elkülöníthetővé válnak egymástól.

A hiperspektrális érzékelők által szolgáltatott adatok mennyisége és komplexitása rendkívül nagy, ezért elemzésük megfelelő hardware, szoftver eszközhátteret, illetve humán szaktudást igényel.

A repülési időpont a felvételezés célja alapján határozható meg. Általában egy tágabb időszakot érdemes megjelölni, amely időszakban készenlétben áll a felvételezést végző légi jármű, valamint a szenzort és a GNSS/INS rendszert a tervezett repülés előtt kalibrálni és tesztelni szükséges.
Hiperspektrális felvételezés csak nappal megfelelő napállás szög mellett, valamint időjárási feltételek között végezhető el.
A légifelvételezésre nem alkalmasak a felhőárnyékkal, füsttel, köddel, felhővel, szmoggal, hóval, ár és belvízzel elöntött területek (melyeket a légifelvételek nem tartalmazhatnak, kivéve, ha a felhasználás célja kifejezetten ezt indokolja) melyek a további feldolgozást zavaró mértékben akadályozzák.
A terepi mintavételezés a hiperspektrális légi kampány fontos és elengedhetetlen része.
A kapott felvételek elő- és utófeldolgozásával különböző tematikus térképek állíthatóak elő, melyek szintén pontos geometriai információkkal rendelkeznek, vagyis vetületi rendszerbe illesztettek és abban kezelhetők.
Az előfeldolgozott hiperspektrális felvételek, mint termékek négy feldolgozottsági szinten állnak rendelkezésre a megrendelő számára.
Előfeldolgozott hiperspektrális felvétel szintek
L0 | Nyers adat |
L1A | Radiometriailag korrigált felvétel |
L1B | Geometriailag korrigált felvétel |
L2 | Atmoszférikusan korrigált felvétel |
Az előfeldolgozott felvételek további, specializált elemzésével és osztályozásával magasabb szintű adat (pl.: tematikus térképek) készíthető. Az osztályozott felvételek esetében az előzetesen meghatározott földhasználati kategóriák, céltulajdonságok vagy terepi mintavételi adatok alkalmazásával a felszíni tulajdonságok mennyiségi és minőségi értékelése lehetséges. A cél, hogy a nagy adatmennyiségből a felhasználó számára szükséges információt kinyerjük. Az adatfeldolgozáshoz különböző típusú kereskedelemben kapható és egyéni fejlesztésű képosztályozó és szegmentáló programok alkalmazhatóak. Az adatfeldolgozáshoz a területről készített egyéb adatbázisokat (pl.: kataszteri adatok) vagy a felvételezéssel közel egy időben készített LiDAR adatokat is fel lehet használni, amellyel növelhető az osztályozás megbízhatósága.
Feldolgozott hiperspektrális adatok elemzéséből származó termékek főbb kategóriái:
- Tematikus térképek (pl. vegetációtérkép, földhasználati térkép)
- Célcsoportok meghatározása (pl. invazív gyomok térképezése)
- Változásvizsgálat (pl. biomassza térbeli és időbeli változásának értékelése)
- Szennyezés lehatárolás (pl. felszíni olajszennyezés, bányászati tevékenységek)
- Kvantitatív értékelés (pl. klorofill-koncentráció, biomasszatérkép stb.)

Az osztályozás végeredménye raszter vagy vektor típusú adat.